Podatki w Czechach będą niższe. Czy warto przenieść tam firmę?

„Wybuch pandemii COVID-19 wstrząsnął gospodarką oraz zmusił przedsiębiorców do szukania nowych możliwości optymalizacji ich firmy. W odpowiedzi na problemy związane z koronawirusem Czesi postanowili znacząco zmniejszyć wysokość podatków.

Główną zmianą, jaka wpłynie na podatki w Czechach, jestznacząca modyfikacja opodatkowania wynagrodzeńpracowniczych. Do tej pory Czesi płacili podatek od całej
kwoty wynagrodzenia, łącznie ze składkami ubezpieczeniowymi oraz zdrowotnymi opłacanymi przez pracodawcę.Powodowało to, że tak naprawdę efektywna wysokość
opodatkowania ich dochodu była dużo wyższa, niż ta podawana oficjalnie. Cierpiały na tym ich zarobki, a szczuplejszydomowy budżet zmuszał do ograniczania wydatków, co spowalniało gospodarkę całego kraju.Dlatego też czeski rząd postanowił zmienić to na model stosowany między innymi w Polsce, czyli opodatkowanie dochodu od jego wysokości brutto, po odjęciu kosztów ponoszonych przez pracodawcę. Oszczędności będą znaczące, ponieważ wysokość podatku spadnie z około 20 proc. do 15 proc. Dzięki temu w kieszeniach Czechów pojawią się dodatkowe pieniądze, które przysłużą się do ożywienia krajowej gospodarki.

Zniesienie podatku solidarnościowego w Czechach
Czesi postanowili również całkowicie znieść 7 proc. podatek solidarnościowy. Jest to dodatkowa danina nakładana na pracowników zarabiająh czterokrotność średniego wynagrodzenia, czyli ponad 139.340 koron czeskich (około 23,5 tys. zł).


W Polsce również obowiązuje podatek solidarnościowy, ale jest on nakładany na osoby, których roczny dochód przekracza 1 mln zł. Niestety, w parlamencie trwają obecnie prace nad niekorzystnym dla podatników zmodyfikowaniem tej daniny. Nowy podatek solidarnościowy miałby wynosić 8 proc., a wysokość progu zmniejszona do 250 tys. zł. Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to praktycznie z dnia na dzień wielu polskich przedsiębiorców zostanie zmuszonych do oddania państwu znacznej ilości swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Zamiast podatku solidarnościowego Czechów czeka wprowadzenie nowego 23 proc. progu podatkowego. Będzie to jednak stawka korzystniejsza niż obowiązująca do tej pory danina, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że naliczana będzie od kwoty wynagrodzenia brutto. Dla porównania w Polsce obecnie obowiązują dwa progi podatkowe – 17 proc. do 85.528 złotych oraz 32 proc. za każdą wypracowaną złotówkę powyżej pierwszego progu. Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę Jeszcze do niedawna jedną z wydajniejszych form optymalizacji podatkowej było założenie firmy w Czechach. Niestety zniesienie ulgi abolicyjnej nakłada na polskich rezydentów podatkowych konieczność odprowadzania podatku także w Polsce.
Szczęśliwie nie wszystkie kraje wyraziły zgodę na konwencję MLI, która umożliwia ten fakt, dzięki czemu nadal możliwe jest korzystanie z możliwości płacenia niższych podatków np. na Cyprze czy Malcie. Mają one nie mniej korzystne systemy podatkowe jak Czesi i co ważne, oba kraje również należą do Unii Europejskiej, co daje dodatkowe ułatwienia dla polskich przedsiębiorców.

Działasz w branży kryptowalut? Wybierz Maltę

Malta jest niewielkim Państwem należącym do Unii Europejskiej, dzięki czemu może w pełni korzystać z praw państw członkowskich oraz stabilnego systemu finansowego Unii. Maltański system prawny gwarantuje inwestorom bardzo niskie stawki podatków dochodowych oraz szereg możliwości wykorzystania spółki w międzynarodowych strukturach planowania podatkowego. Co prawda oficjalnie stawka opodatkowania przedsiębiorstw to na Malcie 35 proc., jednak w przypadku firm zagranicznych, oferowany jest zwrot w wysokości sześciu siódmych, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi 5 proc. Unijna średnia wynosi natomiast 22 proc. Malta to rozwiązanie szczególnie korzystne w branży kryptowalut i hazardowej. Branża hazardowa odpowiada za ponad 10 proc. maltańskiego PKB. Kraj ten od lat jest europejskim liderem pod względem liczby wydanych licencji na świadczenie usług hazardowych online, swoje siedziby na tej śródziemnomorskiej wyspie ma kilka tysięcy firm z branży hazardowej. Maltański parlament podobny potencjał jak w hazardzie online widzi także w kryptowalutach. Dlatego przyjął szereg ustaw, które dają ramy prawne dla funkcjonowania firm związanych z blockchain właśnie na Malcie.


Cypr: tu nie sięga ręka polskiego fiskusa


Cypr umożliwia oszczędzać na podatkach już przy dochodach rzędu 100 tysięcy złotych rocznie i jest obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem zaraz po Anglii, która
mimo Brexitu nadal trzyma palmę pierwszeństwa najlepszego kierunku dla polskich przedsiębiorców.
Firma na Cyprze posiadająca polskiego właściciela jest objęta umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowa ta została podpisana przez polski rząd 4 czerwca 1992 r. i obowiązuje po dziś dzień. Jej celem jest ochrona przed dwukrotnym opodatkowaniem podatnika, który prowadzi interesy poza terenem swojej rezydencji. W przeciwnym wypadku dany podmiot musiałby uiścić podatek zarówno w kraju, w którym zarejestrowana jest jego spółka, jak i w miejscu zamieszkania. Przyjęte niedawno przez Polskę zniesienie abolicji w sprawie podwójnego opodatkowanie nie ma zastosowania do Cypru przez wzgląd na umowę dwustronną.
Warto również wspomnieć o niezwykle niskim podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Na terenie całej Republiki wynosi on zaledwie 12,5 proc.
Natomiast nierezydencyjna spółka na Cyprze, czyli podmiot gospodarczy, który zarządzany jest spoza granic państwa, posiada stawkę 0 proc. Zerowąstawką na Cyprze są również opodatkowane dywidendy. Dzięki temu zgodnie
z prawem firma na Cyprze może w określonych przypadkach wypłacać całkowicie nieopodatkowaną dywidendę swoim akcjonariuszom.

Szanse dla polskich przedsiębiorców poza Polską

Nadzwyczajna sytuacja gospodarcza, którą spowodowała pandemia, niesie za sobą nie tylko zagrożenia, ale także szanse dla przedsiębiorców i w konsekwencji gospodarek. Kraje takie jak Czechy, Malta czy Cypr pokazują, że rozumieją, że tylko sprzyjanie przedsiębiorcom uratuje je przed klęską. Polska, niestety, podąża drogą trudną do zrozumienia, zniechęcając emigrantów do powrotu, a przedsiębiorców zachęcając do przenoszenia firm poza polską jurysdykcję prawo-podatkową.”

Autor: Agnieszka Moryc, Dyrektor zarządzająca5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments